
Liverpool haki maukkaan vierasvoiton maanantai-iltana Newcastlen vieraana vasta 16-vuotiaan Rio Ngumohan loppuhetkien maalilla.
Newcastlen ja Liverpoolin välisestä maanantai-illan Valioliiga-kamppailusta odotettiin viihdepläjäystä, ja sellainen siitä toden totta saatiin.
Vierailija Liverpool siirtyi johtoon, kun ottelu oli tauonnut 35 minuuttia. Maalista vastasi keskikentällä operoiva Ryan Gravenberch, joka ei ole kovin tuttu näky maalintekijätilastoissa.
Newcastlen ilta muuttui avauspuolikkaan lisäminuuteilla hankalammaksi, kun Anthony Gordon hölmöili itsensä ulos suoran punaisen kortin siivittämänä.
Heti toisen puoliajan alkuun Newcastle sai lisää kylmää vettä niskaan, kun Hugo Ekitike vei Liverpoolin kahden maalin karkumatkalle vain joidenkin kymmenien sekuntien pelin jälkeen.
Newcastle kuitenkin taisteli kotiyleisönsä ansiokkaasti vajaalla pelaten ja se tuotti tulosta. Bruno Guimaraes kavensi ensin 57. minuutilla, ja vain kaksi minuuttia ennen varsinaisen peliajan päätöstä William Osula tasoitti lukemiksi 2–2.
Se ei kuitenkaan jäänyt ottelun viimeiseksi maaliksi. Erotuomarin myöntämää lisäaikaa annettiin yli kymmenen minuuttia ja Liverpool hyödynsi tämän. Arne Slot vaihtoi lisäajalla kentälle vasta 16-vuotiaan Rio Ngumohan, joka kiitti ensimmäisistä minuuteistaan Valioliigassa iskemällä maalin! Lisäaikaa oli pelattu kymmenen minuuttia, kun Ngumoha kumautti pallon maaliin Mo Salahin syötöstä. Myös Dominik Szoboszlai teki loistavan esityön maaliin antamalla Salahin syötön mennä ohitseen hämäävästi.
Hallitseva mestari Liverpool on voittanut molemmat kaksi ensimmäistä otteluaan Valioliigassa. Ensi sunnuntaina joukkue kohtaa Arsenalin Anfield Roadilla.
Rio Ngumoha ratkaisee ottelun lisäajan 10. minuutilla
Älytön peli
Jos video ei aukea, voit katsoa sen TÄSTÄ.







