Klassikkovideo: Suomen ja Saksan 3–3-tasapeli Olympiastadionilla 2008

suomi saksa jonatan johansson puoliaika

Hienoa nostalgiaa! Tässä on maalikooste yhdestä ikimuistoisesta MM-karsintaottelusta. Suomi ja Saksa pelasivat 3–3-tasapelin Olympiastadionilla syyskuussa 2008. 

Suomen ja Saksan taisto päättyi tasanumeroihin 3-3 (2-2) MM-kisojen 2010 karsintojen 4-lohkon avausottelussa Olympiastadionilla syyskuussa 2008.

Avausjakson lopussa nähtiin peräti neljä osumaa 12 minuutissa. Ensin Jonatan Johansson (kuvassa) vei Suomen johtoon, mutta saksalaislegenda Miroslav Klose tasoitti numeroiksi 1-1. Sitten Mika Väyrynen vei Suomen uudestaan johtoon, mutta juuri ennen taukoa Klose tasoitti taukonumeroiksi 2-2.

Toisen jakson alussa Daniel Sjölund puski Suomen 3-2-johtoon. Mutta 83. minuutilla Saksa tuli vielä kerran tasoihin, kun Klose viimeisteli hattutemppunsa ja näin loppunumerot 3-3.

Saksa ja Venäjä etenivät 4-lohkosta MM-kisoihin. Suomi oli lohkon kolmas, neljä pistettä Venäjää perässä.

Mahtava ottelu Olympiastadionilla syyskuussa 2008

Jos video ei aukea, voit katsoa sen TÄSTÄ.

JÄTÄ VASTAUS

Please enter your comment!
Please enter your name here