Ykkösliigan piti käynnistyä keskiviikkona – avausottelu siirtyy myöhempään ajankohtaan

Suomen toiseksi korkein jalkapallosarja, Ykkösliiga, oli tarkoitus potkaista käyntiin aprillipäiväkeskiviikkona huippumatsilla.

Sarjakauden ensimmäinen oli tarkoitus pelata keskiviikkona 1. huhtikuuta. Veikkausliigasta pudonneiden KTP:n ja FC Hakan kohtaaminen kuitenkin siirtyy myöhempään ajankohtaan.

Siirron taustalla on tilanne, jossa Ykkösliiga, Ykkönen ja Kakkonen ovat päässeet palkkioista sopimukseen VEK:n (Valioerotuomarikerho) kanssa. VEK on kuitenkin sitonut sopimuksen voimaantulon Veikkausliigan vastaavaan sopimukseen, jota ei ole toistaiseksi syntynyt.

Lue myös:

Tämän seurauksena VEK on keskeyttänyt erotuomaritoiminnan myös Ykkösliigassa, Ykkösessä ja Kakkosessa, mikä estää otteluiden pelaamisen toistaiseksi.

— —

Ykkösliigan 10 joukkuetta pelaavat kolminkertaisen sarjan. Sarjasijoitusten perusteella viisi joukkuetta on saanut 14 kotiottelua ja loput viisi 13 kotiottelua. Ykkösliigan päätöskierros pelataan lauantaina 17.10.

Ykkösliigan voittaja nousee Veikkausliigaan ja toiseksi sijoittunut etenee Veikkausliigan karsintaan. Viimeiseksi sijoittunut joukkue putoaa Ykköseen ja yhdeksänneksi sijoittunut karsii sarjapaikastaan Ykkösen toiseksi sijoittunutta vastaan.

Ykkösliigan avauskierros

KTP – FC Haka (uusi ajankohta)
Pe 3.4. klo 19.00 PK-35 – EIF
Ma 6.4. klo 16.00 JIPPO – JäPS
Ma 6.4. klo 16.00 Klubi 04 – KäPa
Ma 6.4. klo 16.00 SJK Akatemia – MP

Koko otteluohjelma löytyy Tulospalvelusta.

Lähde: Palloliitto

Edellinen artikkeliVideo: Ruanda teki tyylikkään maalin vaparikuviosta Viron verkkoon – täpötäysi stadion hullaantuneena
Seuraava artikkeliKlassikkovideo: Clarence Seedorf laukoo harvinaisen komean kaukolaukausmaalin vuonna 1997

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän