
23-vuotias Miro Turunen nousi joensuulaisen Jippon sankariksi ratkaisemalla ottelun kylmänviileällä Panenka-rankkarilla.
Jippo kaatoi kotikentällään JäPS:n numeroin 1-0 (0-0) Ykkösliigassa torstai-iltana.
Ottelun ratkaisu nähtiin 83. minuutilla, kun kotijoukkue Jippo sai rankkarin. Miro Turunen painoi tyylikkään Panenkan sisään, ja näin Jippolle kolme sarjapistettä.
Lue myös:
10 joukkueen Ykkösliigan kärjessä on KTP (17 ottelua, 36 pistettä) ja toisena on PK-35 (17 ottelua, 34 pistettä). Kolmantena on FC Haka (17 ottelua, 31 pistettä) ja neljäntenä Jippo (17 ottelua, 31 pistettä).
Ykkösliigan ottelut
Ke 29.7. MP – KäPa 2-1
To 30.7. Jippo – JäPS 1-0
Pe 31.7. EIF – Klubi 04 2-0
Pe 31.7. KTP – SJK Akatemia 2-1
Pe 31.7. PK-35 – FC Haka 1-4
Miro Turunen ja komea Panenka
Jos video ei aukea, voit katsoa sen TÄSTÄ.
— —
Ykkösliigan 10 joukkuetta pelaavat kolminkertaisen sarjan. Sarjasijoitusten perusteella viisi joukkuetta on saanut 14 kotiottelua ja loput viisi 13 kotiottelua. Ykkösliigan päätöskierros pelataan lauantaina 17.10.
Ykkösliigan voittaja nousee Veikkausliigaan ja toiseksi sijoittunut etenee Veikkausliigan karsintaan. Viimeiseksi sijoittunut joukkue putoaa Ykköseen ja yhdeksänneksi sijoittunut karsii sarjapaikastaan Ykkösen toiseksi sijoittunutta vastaan.








