
Palermon unelma noususta Italian pääsarjaan mureni keskiviikkoiltana. Joel Pohjanpalo maalasi, mutta kotivoitto ei riittänyt.
VETOVIHJE: Turun derby lauantaina 23.5. – verkot tötterölle ainakin kolme kertaa
VETOVIHJE. Girona–Elche – päätöskierroksella panoksena säilyminen LaLigassa
Palermo kaatoi kotikentällään Catanzaron numeroin 2-0 (1-0) Italian Serie B:n nousukarsintojen välierien toisessa osaottelussa keskiviikkoiltana.
Lue myös:
Hyökkääjä Joel Pohjanpalo ja maalivahti Jesse Joronen pelasivat jälleen täydet 90 minuuttia. Molemmat suomalaiset pelasivat todella vahvan kauden.
Catanzaro oli kuitenkin voittanut viime sunnuntaina pelatun avausosan peräti numeroin 3-0, joten se jatkaa nouskarsintafinaaliin, jossa vastaan tulee Monza. Jos Palermo olisi tehnyt vielä 3–0-maali, olisi se edennyt 3–3-tasatilanteessa finaaliin paremman sarjasijoituksensa turvin.
Palermo aloitti kirinsä keskiviikkoiltana hyvin, sillä ykköstykki Joel Pohjanpalo puski 1–0-maalin heti 3. minuutilla. FC Hongassa Veikkausliigaa kausilla 2020–2022 pelannut Rui Modesto teki 88. minuutilla 2–0-maalin, mutta se jäi lopulta laihaksi lohduksi.
Ottelun lisäajalla ja loppuvihellyksen jälkeen Palermon pelaajat kävivät kuumina. Niccolo Pierozzi ja Antonio Palumbo saivat suorat punaiset kortit.
Pohjanpalo voitti Serie B:n maalipörssin ylivoimaisesti 24 osumallaan. Toisena oleva Venezian Andrea Adorante teki 17 maalia ja kolmantena olevat Frosinonen Farès Ghedjemis ja Empolin Steven Shpendi tekivät 15 maalia.
Joel Pohjanpalo puskee kavennusmaalin heti
Jos video ei aukea, voit katsoa sen TÄSTÄ.
Palermon kaksi pelaajaa lentää suihkuun
Jos video ei aukea, voit katsoa sen TÄSTÄ.








