Video: Fabien Barthez suoritti eeppisen rankkarihämmennyksen Valioliigassa 2002

Ranskalainen maalivahtilegenda Fabien Barthez täyttää sunnuntaina 55 vuotta. Oikein hyvää syntymäpäivää ikonille!

ILMAINEN MM-KISA: Rahapalkintoja 12 kierroksella + kokonaiskisan voittajalle palkinto

Legendaarinen liimanäppi Fabien Barthez pelasi ammattilaiskentillä vuosina 19902007.

Lue myös:

Mittavan uransa varrella Bathez ehti edustaa seuratasolla Toulousea, Marseillea, AS Monacoa, Manchester Unitedia ja Nantesia. Kaljustaan tunnettu Barthez voitti AS Monacossa kaksi Ranskan mestaruutta ja ManU:ssa Valioliigan mestaruuden vuosina 2001 ja 2003.

Ranskan maajoukkueessa Barthez pelasi vuosina 19942006 yhteensä 87 ottelua. Hän oli torjumassa Ranskalle MM-kultaa kotikisoissa 1998 ja EM-kultaa vuonna 2000. MM-kisoissa Barthez pelasi 10 nollapeliä, ja hän jakaa edelleen nollapeliennätyksen Englannin Peter Shiltonin kanssa.

Toisinaan Barthez myös hämmensi rangaistuspotkutilanteissa seisoskelemalla toisella tolpalla, ja sen jälkeen torjui rankkarin. Alla olevalla videolla yksi herkkupala ManU-vahti Barthezin suorituksesta Fulhamia vastaan vuodelta 2002.

Ja hän tietysti torjui! On se sellainen velikulta!

MM-pudotuspelien vetovihje: Etelä-Afrikka kiusaa Kanadaa su-iltana
MM-pudotuspelien vetovihje: Brasilia ja Japani tekevät molemmat maalin ma-iltana

Fabien Barthez hämmentää

Jos video ei aukea, voit katsoa sen TÄSTÄ.

Edellinen artikkeliVideo: Ylijuoksu Bolt Arenalla – KuPS haki nöyryyttävän vierasvoiton HJK:sta Veikkausliigassa

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän