Edin Džeko pelaa viimeisen maaottelunsa – Zenican kotistadion myytiin loppuun 14 minuutissa

Bosnia ja Hertsegovinan jalkapallohistorian suurlegenda Edin Džeko päättää mittavan maajoukkueuransa lokakuun alussa.

40-vuotias hyökkääjäikoni Edin Džeko pelaa viimeisen kerran Bosnia ja Hertsegovinan paidassa perjantaina 2. lokakuuta. Jäähyväisottelu on saanut aikaan valtavan lippuryntäyksen: noin 11 000 pääsylippua myytiin loppuun vain 14 minuutissa.

Bosnia ja Hertsegovina kohtaa Ruotsin Nations Leaguessa. Ottelu pelataan Huuhkajillekin tutulla Bilino Polje -stadionilla Zenicassa kello 20.45 paikallista aikaa.

Lue myös:

Paikallisten mediatietojen mukaan otteluun tuli käsittämättömästi lähes 500 000 lippupyyntöä, vaikka myyntiin voitiin vapauttaa vain 11 000 paikkaa. Liput maksoivat katsomosta keskimäärin noin 20–30 euroa, mutta pian loppuunmyynnin jälkeen jälleenmyyntipalveluissa yksittäisistä lipuista pyydettiin jopa 500 euroa.

Lähes 20 vuotta maajoukkueen keulakuvana

Džeko ilmoitti syyskuun alussa päättävänsä maajoukkueuransa Ruotsi-otteluun. Hän on pelannut Bosnia ja Hertsegovinan paidassa 151 ottelua ja tehnyt 73 maalia. Hän on maansa kaikkien aikojen eniten maaotteluita pelannut pelaaja ja ylivoimainen maalipörssikärki. Ruotsia vastaan tilille tulee vielä 152. ja viimeinen maaottelu.

Džekon maajoukkueura alkoi vuonna 2007. Hän oli avainroolissa, kun Bosnia ja Hertsegovina selviytyi historiansa ensimmäisiin MM-kisoihin vuonna 2014, ja hän edusti maataan myös kesän 2026 MM-turnauksessa.

Seuratasolla Džeko on rakentanut komean kansainvälisen uran muun muassa Wolfsburgissa, Manchester Cityssä, AS Romassa ja Interissä. Nykyisin hän edustaa Schalke 04:sta.

Edellinen artikkeliVideo: Sol Campbell painaa uskomattoman pitkän liukutaklauksen EM-karsinnoissa 2007

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän