
Kesällä 1966 se tuli kotiin, kun Englanti voitti MM-kultaa. Ennen kisoja sankariksi nousi koira nimeltä Pickles, joka löysi varastetun MM-pokaalin.
VETOVIHJE. Girona–Elche – päätöskierroksella panoksena säilyminen LaLigassa
VETOVIHJE: Tottenham–Everton – Spurs välttää divaripainajaisen lähes kakkosen kertoimen kotivoitolla
Maaliskuussa 1966 alkuperäinen MM-pokaali, Jules Rimet Trophy, katosi vain kuukausia ennen Englannissa pelattuja MM-kisoja. Pokaali oli esillä näyttelyssä Westminster Central Hallissa, Lontoossa, kun varkaat onnistuivat viemään sen keskellä kirkasta päivää.
Lue myös:
Turvatoimet olivat nykymittapuulla lähestulkoon koomiset. Pokaali oli lukitussa vitriinissä, mutta rikolliset murtautuivat näyttelytilaan sunnuntain jumalanpalveluksen aikana ja poistuivat pokaalin kanssa ilman, että kukaan edes huomasi heti mitään.
Kun tieto varkaudesta levisi, Englannissa syntyi täysi paniikki. Kadonnut pokaali oli koko tulevien MM-kisojen symboli, eikä FIFA:lla ollut juuri aikaa valmistautua katastrofiin. Poliisi käynnisti valtavan etsinnän, ja tapaus nousi nopeasti kansainvälisiin otsikoihin.
Pokaalia ei löytynyt mistään, mutta sitten päärooliin tepasteli mustavalkoinen sekarotuinen koira nimeltä Pickles.
Pickels nousee kansallissankariksi
Viikko varkauden jälkeen lontoolainen mies nimeltä David Corbett ulkoilutti koiraansa Picklesiä eteläisessä Lontoossa. Kesken lenkin Pickles kiinnostui pensaan alle jätetystä sanomalehtipaketista ja alkoi nuuskia tätä.
Kun Corbett avasi paketin, sisältä löytyi koko maailman etsimä MM-pokaali!
Löytö oli niin uskomaton, että poliisi epäili aluksi myös Corbettia itseään varkaaksi. Lopulta tarina kuitenkin vahvistui aidoksi, ja Picklesista tuli hetkessä kansallinen julkkis Englannissa. Koira esiintyi TV:ssä, sai palkintoja ja osallistui juhlatilaisuuksiin lähes samaan tyyliin kuin turnauksen sankaripelaajat.
Pickles sai myös elokuvaroolin vakoojakomediassa nimeltä The Spy with A Cold Nose (kuvassa). Joidenkin arvioiden mukaan Pickles oli vuoden 1966 Englannissa lähes yhtä tunnettu nimi kuin Bobby Charlton tai Geoff Hurst.
Poliisi pidätti varkauden jälkeen miehen nimeltä Edward Betchley, joka jäi kiinni yrittäessään kiristää Englannin jalkapalloliittoa lunnailla. Hän käytti salanimeä “Jackson” ja vaati rahaa pokaalin palauttamisesta.
Betchley kuitenkin väitti loppuun asti, ettei hän itse ollut varastanut pokaalia. Hänen mukaansa hän toimi vain välikätenä rikollisille, joita hän ei koskaan paljastanut.
KATSO MYÖS: Jalkapallon MM-kisat 2026 – otteluohjelma, alkulohkot ja TV-lähetykset
Pickles ja omistaja palkitaan
Jos video ei aukea, voit katsoa sen TÄSTÄ.









