
Ugandan varamaalivahti Salim Magoola ehti olla kentällä vain kymmenen minuuttia, kunnes hänet ajettiin kentältä järjettömän virheen myötä.
Afrikan-mestaruuskilpailut ovat täydessä vauhdissa. Tiistaina vuorossa oli muun muassa Ugandan ja turnauksen ennakkosuosikkeihin kuuluvan Nigerian kohtaaminen.
Ottelun tpuoliajalla Uganda joutui vaihtamaan maalivahtiaan ykkösveskari Denis Onyangon loukkaannuttua. Onyangon tilalle vaihdettu Salim Magoola ehti olla vain kymmenen minuuttia kentällä, kunnes hänet ajettiin ulos punaisella kortilla.
Nigerian tähtihyökkääjä Victor Oshimen karkasi puolittaiseen läpiajoon, ja Magoola tuli vastaan kauas ulos rangaistusalueelta. Oshimen laukoi pallon ohi Magoolan, joka päätti jostain syystä torjua pallon kädellään. Ottelun tuomarilla ei ollut muuta mahdollisuutta kuin näyttää Magoolalle punaista korttia.
Ennen Magoolan ulosajoa Nigeria johti ottelua 0–1. Ottelu päättyi lopulta Nigerian 1–3-voittoon.
Ugandan varaveskari ottaa hölmön punaisen kortin
Mikäli video ei näy, voit katsoa sen TÄSTÄ!








