
Eilen Lucas Rangelilla vahivstunut KuPS lainaa Huuhkajissa debytoineen Juho Pirttijoen loppukaudeksi ruotsalaisesta GIF Sundsvallista.
21-vuotias Pirttijoki siirtyi Sundsvalliin helmikuussa 2017. Ennen siirtoaan keskuspuolustajan paikalla viihtyvä Pirttijoki edusti Veikkausliigassa Helsingin IFK:ta.
Toijalan Herkuleksenakin tunnettu puolustaja teki A-maajoukkuedebyyttinsä tammikuussa 2018, kun Suomi kohtasi Abu Dhabissa pelatussa ystävyysottelussa Jordanian. Pirttijoki kuuluu myös Juha Malisen valmentaman U21-maajoukkueen vakiopelaajiin ja toimii joukkueen kapteenina.
Lue myös:
Jykevärakenteisen topparin lainasopimus kattaa kuluvan Veikkausliigakauden loppuun saakka. Vielä eilen Sundsvallin kokoonpanossa olleen Pirttijoen on määrä matkustaa Suomeen tänään. Pelikelpoinen hän on 10.7. alkaen, kun FIFA:n kansainvälinen siirtoikkuna aukeaa.
Huuhkajissa debytoinut Pirttijoki vahvistaa KuPSia
https://twitter.com/KuPS1923/status/1014404172614168580
– – –
Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen täältä.
Lisää uutisia Suomen futiskentiltä löydät täältä.








