Kolumbialainen maalivahtilegenda Rene Higuita täyttää sunnuntaina 57 vuotta. Hyvää syntymäpäivää El Locolle!
Valtavasta ruuhkatukastaan sekä ainutlaatuisen rohkeasta pelityylistään tunnettu maalivahti Rene Higuita on yksi kaikkien aikojen persoonallisimmista jalkapalloilijoista
Higuita suoritti koko jalkapallohistorian ikimuistoisimman torjunnan syyskuussa 1995, jolloin Kolumbia pelasi harjoitusmaaottelun Englantia vastaan legendaarisella Wembleyn stadionilla. Englannin keskikenttäpelaaja Jamie Redknapp laukoi (tai keskitti) kaukaa, ja edessä olisi ollut rutiininomainen sekä helppo marjojenpoiminta. Mutta Higuita teki jotain aivan muuta!
Pörröpää nimittäin suoritti nopean liikahduksen ja torjui pallon jaloillaan selkänsä takaa! Tuo torjunta sai pian nimekseen skorpionipotku.
Higuitan lempinimi oli El Loco, eli hullu. Eikä suotta, sillä kentällä mies oli tunnettu yltiörohkeista nousuistaan ja kikkailuistaan. Kentän ulkopuolella hän istui muun muassa vuonna 1993 yli puoli vuotta vankilassa epäiltynä osallisuudestaan kolumbialaisten huumeparonien Pablo Escobarin ja Carlos Molinan hämäriin bisneksiin.
Ajattoman kova legenda pelasi urallaan Kolumbian maajoukkueessa 69 ottelua, joissa syntyi mahtavasti myös kolme osumaa. Hän lopetti uransa virallisesti vuonna 2010.
KATSO MYÖS: Klassikkovideo: Katsoja aukoo päätään – Rene Higuita läimäyttää päin näköä