
Espanjan 2. korkeimmalla sarjatasolla nähtiin maanantaina dramaattinen tilanne, kun Tenerifen hyökkääjä Jesús de Miguel, 30, loukkaantui vakavasti.
CD Tenerifen ja FC Andorran välinen ottelu keskeytettiin tilanteessa 2–2 (2–0) Espanjan 2. korkeimmalla sarjatasolla, Segunda Divisiónissa, maanantaina.
Ottelu oli edennyt jo pitkälle lisäajalle, kun Tenerife käynnisti nopean vastahyökkäyksen. Hyökkääjä Jesús de Miguel tavoitteli pitkää pystysyöttöä, mutta Andorran maalivahti Jesús Owono ryntäsi kauas omalta rangaistusalueeltaan palloa vastaan.
Lue myös:
Owono tuli tilanteeseen täysin vastuuttomasti ja hullusti, ja hänen polvensa osui De Miguelin ylävartaloon. De Miguel kaatui nurmelle ja menetti tajuntansa. Owono sai saman tien punaisen kortin,
Tilanteen vakavuus kävi nopeasti ilmi. Molempien joukkueiden pelaajat viittoilivat lääkintähenkilökuntaa kentälle, ja osa jalkapalloilijoista puhkesi kyyneliin. Lääkintähenkilökunta antoi De Miguelille ensiapua kentällä ennen hänen kuljettamistaan ambulanssilla sairaalaan.
Espanjalaisen Cadena COPE -radioaseman tietojen mukaan De Miguel sai törmäyksen jälkeen sydänpysähdyksen ja tarvitsi elvytystä. Hoitohenkilökunta onnistui palauttamaan hänen sydämensä toiminnan.
Maanantai-iltana julkaistujen tietojen mukaan hyökkääjä hengitti jälleen itsenäisesti, mutta oli edelleen tajuton ja sairaalahoidossa.
Jesús de Miguel joutuu kammotaklauksen uhriksi
Jos video ei aukea, voit katsoa sen TÄSTÄ.








