
Norjan pääsarjasta divariin pudonnut FK Haugesund on erottanut suomalaisen päävalmentajansa Toni Korkeakunnaksen.
57-vuotias Toni Korkeakunnas siirtyi toukokuun lopulla 2025 FK Haugesundin päävalmentajaksi, ja sopimus kattoi myös kuluvan kauden 2026. HJK antoi potkut Korkeakunnakselle toukokuun alussa 2025.
FK Haugesund kuitenkin tiedotti maanantaina, ettei Korkeakunnas jatka joukkueen päävalmentajana. Uuden päävalmentajan etsiminen on käynnistynyt.
FK Haugesund aloittaa kautensa Norjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla maanantaina 6. huhtikuuta. Alkukaudella joukkue pelasi Korkeakunnaksen alaisuudessa seitsemän harjoitusottelua, joista se voitti kaksi, pelasi kaksi kertaa tasan ja hävisi kolmesti.
Viime kaudella FK Haugesund oli ylivoimainen sarjajumbo Norjan pääsarjassa. Joukkueen putoaminen divariin, Adecco-liigaan, varmistui jo useampi kierros ennen loppua.
”Haluamme kiittää Tonia työstä, jonka hän on tehnyt seurassamme. Hän on osoittanut erittäin vahvaa sitoutumista päävalmentajan tehtävään, vaikka lähtökohdat olivat haastavat hänen ottaessaan joukkueen vastuulleen viime keväänä. Uskomme kuitenkin, että valmentajanvaihdos antaa meille paremmat edellytykset urheilulliseen kehitykseen”, kommentoi FK Haugesundin hallituksen puheenjohtaja Leiv Helge Kaldheim seuran tiedotteessa.








