Video: HJK-maalivahti Ricardolta käsittämätön pallonmenetys lisäajalla Seinäjoella

HJK:n uusi maalivahtihankinta, 32-vuotias brasilialainen Ricardo Friedrich, on tehnyt ensimmäisissä otteluissa yllättävän paljon virheitä.

SJK ja HJK pelasivat 3–3-tasapelin Veikkausliigan Mestaruussarjan viihdyttävässä avauskamppailussa lauantaina Seinäjoella.

Ottelussa sattui ja tapahtui, sillä molempiin päihin tehtiin maaleja helppojen virheiden seurauksena. Ja lisäajalla nähtiin myös melkoista draamaa.

Lue myös:

Ottelun 92. minuutilla HJK johti numeroin 2-3, ja palloa syöteltiin alakerrassa. Pallo pelattiin maalivahti Ricardolle, joka hämmentävästi aikaili pallon kanssa, ja takaa hiipinyt SJK-pelaaja sai tökättyä pallon Olatoundji Tessilimille. Mutta totaalinen avopaikka päättyi fiaskoon, sillä Tessilimin laukaus meni ohi.

SJK sai kuitenkin tehtyä tasoitusmaalin viimeisillä sekunneilla. Ayo Obileye puski Murilon kulmapotkun sisään 98. minuutilla, ja saman tien ottelu vihellettiin päättyneeksi. Loppunumerot siis 3-3.

Kärkitaisto on mukavan kutkuttava. 23 ottelun jälkeen kärjessä on FC Inter (49 pistettä), toisena Ilves (48 pistettä), kolmantena HJK (45 pistettä), neljäntenä KuPS (44 pistettä) ja viidentenä SJK (42 pistettä).

Loppusarjojen avauskierrokset

Mestaruussarja:
La 13.9. Gnistan – FC Inter 0-2
La 13.9. SJK – HJK 3-3
Su 14.9. KuPS – Ilves 2-4

Karsintasarja:
La 13.9. IFK Mariehamn – FC Haka 1-1
La 13.9. VPS – KTP 2-1
Su 14.9. FF Jaro – AC Oulu 1-2

Koko otteluohjelma katsottavista TÄÄLTÄ.

Ricardo menettää pallon nolosti

Jos video ei aukea, voit katsoa sen TÄSTÄ.

Edellinen artikkeliVideo: Joel Pohjanpalo teki kaksi maalia ja Jesse Joronen torjui nollapelin Serie B:ssä!
Seuraava artikkeliMestarien liiga 2025–2026 alkaa – tässä avausmatsit tiistaina, keskiviikkona ja torstaina

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän