
Torstai-illasta muodostui suomalaisittain todella synkkä, kun sekä HJK että Ilves putosivat ulos Konferenssiliigan karsinnoista.
PFK Arda Kărdžali kaatoi vieraskentällä HJK:n rankkarikisan jälkeen maalein 3-4, 2-2 Konferenssiliigan 2. karsintakierroksen toisessa osaottelussa Helsingissä torstai-iltana.
HJK oli jo lähellä edetä 2–1-kotivoittoon Kai Meriluodon ja Teemu Pukin maaleilla, mutta Arda Kărdžali tasoitti 86. minuutilla. Jatkoajalla ei nähty ratkaisua, joten edessä oli rankkarikisa, joka päättyi HJK:n karmeaan pettymykseen.
Joukkueiden avausosaottelu Bulgariassa päättyi viikko sitten maalittomaan tasapeliin. PFK Arda Kărdžali etenee 3. karsintakierrokselle, ja Klubin euro-ottelut päättyivät tähän.
Myös Ilveksen euro-ottelut päättyivät, kun AZ Alkmaar oli toisessa osaottelussa murskaava ja otti 5–0-kotivoiton. AZ Alkmaar jatkoon yhteismaalein 8-4.
Suomalaisten euro-ottelut
Mestarien liigan 2. karsintakierros:
Ti 22.7. KuPS – Kairat Almaty (Kazakstan) 2-0
Ti 29.7. Kairat Almaty – KuPS 3-0
Konferenssiliigan 2. karsintakierros:
To 24.7. Ilves – AZ Alkmaar (Hollanti) 4-3
To 31.7. AZ Alkmaar – Ilves 5-0
To 24.7. PFK Arda Kărdžali (Bulgaria) – HJK 0-0
To 31.7. HJK – PFK Arda Kărdžali 2-3








