
Australian pääsarjassa nähtiin lauantaiaamuna Suomen aikaa melkoisen käsittämätön oma maali, joka oli myös voitto-osuma.
Auckland FC murjoi vieraskentällä Wellington Phoenixin numeroin 0-5 (0-3) kahden ainoan uusiseelantilaisjoukkueen kohtaamisessa Australian pääsarjassa.
Ottelun voittomaaliksi jäänyt 0–1-osuma syntyi 24. minuutilla – ja se olikin kenties vuoden hämmentävin! Auckland FC:n puolustaja Jake Girdwood-Reich laukoi noin 65 metristä purkupallon korkealle kohti vastustajan maalia.
Wellington Phoenixin maalivahti Josh Oluwayemi oli kaukana vastassa, ja arvioi pallo lentoradan pieleen. Oluwayemi yritti puskea palloa, mutta pallo kimposi hänen päästään taaksepäin ja lirui omiin, 0-1.
24-vuotias brittimaalivahti Oluwayemi on Tottenhamin kasvatti. Hän torjui myös FC Lahden maalinsuulla Veikkausliigaa kaudella 2024, mutta siirtyi kesken kauden Wellingtoniin.
12 joukkueen A-Leaguessa pelaa kymmenen joukkuetta Australiasta ja kaksi joukkuetta Uudesta-Seelannista. Kärjessä on Newcastle Jets (17 ottelua, 33 pistettä) ja toisena juuri Auckland FC (18 ottelua, 32 pistettä).
Oma maali Australian pääsarjassa
Jos video ei aukea, voit katsoa sen TÄSTÄ.








